Meble dziecięce, krzesła dziecięce i stoliki dla dzieci

Pojawienie się w rodzinie dziecka oznacza wiele zmian, także tych w aranżacji wnętrz. Najpierw rodzice głowią się, aby zapewnić niemowlakowi bezpieczeństwo w domowej przestrzeni, a kiedy rozpoczyna naukę, aby dziecięcy pokój był praktyczny, a jednocześnie pobudzał wyobraźnię oraz kreatywność. Jak wybrać odpowiednie meble dla dzieci i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Niezależnie od tego, czy aranżujemy wnętrze dla noworodka, niemowlaka, czy starszego dziecka, przy wyborze wyposażenia do dziecięcego pokoju powinniśmy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem malucha. Meble dla dzieci muszą być solidne i ciężkie. Choć wniesienie ich do pokoju będzie trudnym zadaniem dla dorosłych, zyskamy pewność, że podczas nauki chodzenia, przy silnym szturchnięciu, czy wieszaniu się podczas zabawy na otwartych drzwiczkach szafki, konstrukcja się nie przewróci i nie przygniecie dziecka. Szczególnie na początku warto przymocować większe szafy do ściany lub innych mebli. Dziecięce meble są najczęściej do tego odpowiednio przystosowane.

Meble dla najmłodszych powinny zostać wyprodukowane jedynie z materiałów w pełni bezpiecznych dla naszych pociech. Należy wybierać konstrukcje wytworzone z naturalnego drewna. Z punktu widzenia ekologii najlepiej, aby było to stare drewno z odzysku. Wówczas nasz zakup nie przyczyni się do masowego wycinania lasów, co znacząco wpływa na postępujące coraz szybciej globalne ocieplenie. Jednocześnie damy dziecku dobry przykład dbania o środowisko. Jeśli meble są malowane, rodzice powinni zwrócić uwagę, aby była to ekologiczna farba, która posiada atest nieszkodliwości, nie emitująca szkodliwych substancji.

Funkcjonalność dla malucha i jego rodziców

Na początku warto wybrać szafy, stoliki oraz krzesła dla dzieci, które są przystosowane do niskiego wzrostu naszych pociech. Dzięki nim dziecko zapewne szybciej się usamodzielni, ponieważ będzie w stanie wykonać większość czynności w swoim pokoju bez pomocy dorosłych. Na rynku dostępne są konstrukcje, które rosną wraz z dzieckiem. Tego typu meble są funkcjonalne na każdym etapie rozwoju maluchów.

Krzesła i stoliki dla dzieci powinny bezwzględnie zostać dostosowane do ich wzrostu, dzięki czemu ich kręgosłupy będą proste, a postawy ciała prawidłowe. Rysowanie, malowanie i odrabianie lekcji muszą odbywać się w komfortowych dla dziecka warunkach. Krzesła powinny zostać tak zaprojektowane, aby uniemożliwić najmłodszym uwielbiane przez dzieci, aczkolwiek niezwykle niebezpieczne huśtanie się. W zamian za to swobodnie można wybrać model obracający się z odpowiednio wyprofilowanym miejscem na plecy.

Wszyscy lubimy ładne przestrzenie

Dzieci uczą się od rodziców stylu i poczucia estetyki. Ich przestrzeń jest w domu wyjątkowa i oczywiście rządzą nią nieco inne reguły, niż w przypadku salonów, jadalni czy sypialni. Wypełnione są najczęściej kolorowymi zabawkami i innymi akcesoriami o różnorodnych barwach. Mając to na uwadze, warto wybrać do dziecięcego pokoju estetyczne meble o stonowanej kolorystyce. Zakupienie neutralnych konstrukcji pozwoli w przyszłości na szybką transformację pokoju niewielkim nakładem, jedynie za pomocą zmian kilku detali.

Dzieci szybko rosną i nim się obejrzymy, szafy z kolorowymi kwiatkami, serduszkami i balonikami będą dla naszych pociech w pewnym momencie zbyt infantylne. Na wcześniejszym etapie mogą zbytnio rozpraszać i nie pozwolą właściwie skoncentrować się podczas odrabiania lekcji. Dobrym pomysłem jest zakup młodzieżowych mebli już dla noworodków, czy niemowlaków. Co prawda nie są wyposażone w niezbędne w początkowej fazie rozwoju akcesoria, jak na przykład łóżeczko czy przewijak, ponieważ służą do wypoczynku oraz nauki. Łatwo jednak je doposażyć w te niezbędne tylko w pierwszych miesiącach życia dziecka elementy.

Meble dla dzieci są szczególnym rodzajem domowego wyposażenia. Od tradycyjnych modeli różnią się podniesionym standardem bezpieczeństwa w zakresie solidności konstrukcji oraz wykonania z wysokiej jakości, nieszkodliwych materiałów. Powinny charakteryzować się bezpieczeństwem funkcjonalnością oraz estetyką.