Meble

Piękny dom czy przestrzeń użytkowa to nie tylko niebanalny projekt wnętrza. O odbiorze pomieszczeń przez użytkowników w dużej mierze decydują meble. Dlatego też zakup designerskich mebli jest uzasadnioną decyzją, gdyż potrafią one wprowadzić do każdego wnętrza wyjątkową atmosferę i podkreślić jego charakter. Czym są tak właściwie współczesne meble o ponadprzeciętnym designie i jak je wprowadzić do z pozoru zwyczajnych wnętrz?

Oryginalny pomysł i wyjątkowa funkcjonalność

Myśląc o meblach designerskich, wiele osób wyobraża sobie dziwne, niezbyt wygodne krzesła, abstrakcyjne w formie fotele czy sofy. Wcale nie musi tak być. Choć nowoczesne projekty mogą zaskakiwać, to jednak najczęściej wyróżniają się nie tylko wyjątkową formą, ale również ergonomią, wygodą czy dodatkową, zaskakującą funkcjonalnością. Ciekawe kanapy w pięknych obiciach, z wbudowanymi półkami, schowkami czy elektrycznymi zagłówkami to jedne z wielu pomysłów na poprawienie wygody użytkowania tych powszechnie wykorzystywanych mebli. Surowe w formie stoły wzbogacone o chowane blaty czy możliwość zmiany ich poziomu albo też zaskakujące stoliki kawowe przyciągające wzrok i zachęcające do rozmów. Również meble do sypialni nie muszą być standardowe i nudne. Designerskie łóżka mogą być wyjątkową ozdobą, która dodatkowo zapewnia komfortowy sen.

Znani projektanci w sztuce użytkowej

Bez wątpienia, aby powstał wyjątkowy mebel, konieczny jest jego projekt. Projektowanie przedmiotów codziennego użytku jest osobną dziedziną nauki, zajmują się nim między innymi studenci wydziałów form przemysłowych uczelni artystycznych. Jednak do stołu kreślarskiego siadają często również znani projektanci, którzy na co dzień pracują w nieco innych dziedzinach projektowania. Kolekcje mebli lub pojedyncze autorskie egzemplarze na przykład ławki czy krzesła mogą niczym dzieła sztuki ozdabiać niebanalne wnętrza. Często ich ceny osiągają zawrotne pułapy właśnie ze względu na autora projektu. Sztuka użytkowa, czyli twórczość artystyczna służąca codziennemu użytkowi to najczęściej piękne, dobrze przemyślane meble, które nie tylko pozwalają na cieszenie się ich wyjątkowym wyglądem, ale także klasycznymi funkcjami czy wartością dodaną.

Postaw na pomysł, reszta przyjdzie sama

Często widząc designerskie fotele albo kanapy ludzie zastanawiają się nad tym, jak tego typu meble wpasować do istniejącego już, urządzonego wnętrza. Nawet jeżeli urządzany jest dom czy mieszkanie od zera, wydaje się często, że jedynie dobry projektant wnętrz jest w stanie połączyć ze sobą różne meble. Oczywiście każdemu zależy na stworzeniu spójnej aranżacji. Stawiane nierzadko dodatkowe wymagania, na przykład funkcja spania dla sofy albo stoły mieszczące określoną ilość gości bywa potencjalnym, dodatkowym utrudnieniem. Prawdą jest jednak, że dobry designerski mebel obroni się sam. Oznacza to, że jeżeli znajdzie się elementy korespondujące pomiędzy wszystkimi elementami wystroju wnętrza, w tym również meblami, kompozycja będzie pełna i ciekawa. Wyjątkowe łóżka, niebagatelne szafy czy wygodne i modne krzesła z doskonale opracowanym projektem pozwolą na łatwe stworzenie przestrzeni idealnej.

Komponowanie nowoczesnych i tradycyjnych przestrzeni

W jaki sposób zatem połączyć elementy przestrzeni, by stały się spójną całością? Przede wszystkim nie należy przesadzać. Każde pomieszczenie, jeżeli przepełnione jest przez nadmiar rzeczy i przedmiotów, potrafi przytłoczyć. To tak jak ławki w parku – ustawione w sporej odległości zapewniają odpoczynek, jednak tuż przy sobie czy naprzeciwko siebie pozbawiają nas strefy komfortu. Designerski mebel, na przykład proste w formie a wyjątkowe w wykonaniu krzesła mogą być bazą dla dalszych zakupów mebli  ze szczególnym projektem, albo też stanowić podstawę dla kompozycji z innymi, klasycznymi czy prostymi nowoczesnymi meblami. Ponieważ projektanci mebli lubią sięgać do starych, sprawdzonych modeli, często może okazać się, że lubiane przez nas z dzieciństwa fotele czy kanapy zyskał nową odsłonę i warto sprawdzić, czy nie pasują do aktualnie urządzanego wnętrza.