Przestrzeń publiczna

Szarość. Tak wygląda codzienność w większości miast.

    A w szczególności tych niewielkich. Ale zaraz, zaraz. Sam się na to godzisz. Co z tego, że nikt nie wyszedł z inicjatywą zagospodarowania przestrzeni publicznej, jeśli możesz zrobić to sam. Spraw, ażeby każda chwila spędzona poza domem była przyjemna. Daj radość ludziom. Nie pytaj dlaczego w parku nie ma odpowiedniej ilości ławek, placów zabaw, siłowni miejskich, altan, czy latarń, tylko weź sprawy w swoje ręce. Nie jest istotne, czy należysz do samorządu miasta, organizacji pozarządowej, jesteś deweloperem, inwestorem, czy zwykłym mieszkańcem. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej dlatego jest tak istotnie, ponieważ korzystają z niej wszyscy. Często słyszy się o braku środków na zrealizowanie tego jakże ważnego projektu, spychając go na margines, mówiąc, że przestrzeń publiczna nie ma żadnego znaczenia. Ale problem finansowy w rzeczywistości przestał być problemem wiele lat temu, kiedy otrzymaliśmy możliwości, jakimi są dofinansowania. Ponadto dobrze zorganizowana przestrzeń publiczna jest czynnikiem wpływającym na wzrost obrotu przedsiębiorców, którzy działają w jej pobliżu.

    Jak się do tego zabrać?

    W pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiednie miejsce do realizacji projektu. Pod uwagę trzeba wziąć dostępność danego terenu, jego objętość, to, jakie zabudowania znajdują się w okolicy oraz jakie przedsiębiorstwa się tam znajdują. Co dalej? Wizja, projekt, realizacja. I najważniejsze: monitoring. Nie mówię tu o dbanie o praworządność na terenie zagospodarowanym, a o tym, czy poszczególne elementy wyposażenia krajobrazu spełniają swoją funkcję oraz, czy występuje zapotrzebowanie na dodatkowe wyposażenie.

    Przy projektowaniu należy pamiętać, że przestrzeń publiczna ma służyć wszystkim grupom społecznym. Ludziom zamożnym, biedniejszym, młodym, starym, kobietom, dzieciom, mężczyznom, parom, grupom znajomych, sportowcom, artystom. Co więcej musisz zdać sobie sprawę, jak ludzie korzystają z przestrzeni publicznej, oraz w jaki sposób się po niej poruszają. Mówię tu o chociażby o ruchu pieszym, czy rowerowym. Siedzeniu na ławce, czy graniu w szachy. Musisz stworzyć atrakcyjne warianty dla wszystkich z osobna, aby każdy odwiedzający chciał w danym miejscu pozostać jak najdłużej, a w przyszłości wrócić.

 

    Pomysł to jedno, a skąd pozyskać materiały? Czym kierować się przy wyborze producenta?

   Na rynku funkcjonują setki, a może nawet i tysiące firm oferujących elementy wyposażenia krajobrazu takie jak chociażby ławki parkowe, pojemniki na śmieci, popielnice przemysłowe, atrakcje do placów zabaw, czy siłownie miejskie. Pośród natłoku wszystkich ofert trudno zdecydować się na jedną. Przy wyborze, w pierwszej kolejności zawsze trzeba spojrzeć na dany produkt z perspektywy osoby, dla której będzie on przeznaczony. Należy ocenić wygląd danej rzeczy oraz jej funkcjonalność. Dopiero w tym momencie spójrz na sytuację jako projektant. Elementy przestrzeni publicznej prócz atrakcyjnego wyglądu i funkcjonalności muszą być przede wszystkim bezpieczne. Przewertowałem setki różnych ofert i z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że niewiele z nich spełnia wszystkie wymienione oczekiwania. Na tle konkurencji jednak wyróżnia się firma Home Garden Art. W asortymencie posiada niezliczoną ilość modeli ławek miejskich, latarń, popielnic przemysłowych i wielu innych niezbędnych przedmiotów. Ponadto posiadają w ofercie świetne elementy podświetleń wyposażonych w technologię LED, dzięki którym ozdobić można skwery, deptaki piesze, czy tereny wód publicznych.

   Gwarantujemy, że u nas znajdziesz jedynie najwyższej jakości produkty znanych producentów, wykonane z solidnych materiałów. Każdy z nich posiada gwarancję zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: skrajne temperatury, opady atmosferyczne, czy promienie UV. Ponadto dzięki zastosowani odpowiednich tworzyw ich produkty są mniej niż inne narażone na zniszczenia związane z destrukcyjną działalnością człowieka.

    Fakt, działa jeszcze kilka przedsiębiorstw, których oferty są interesujące, jednak Home Garden Art jest niekwestionowanym liderem. Niskie ceny w połączeniu z wysoką jakością produktów są rzeczą rzadko spotykaną. Ponadto natrafić można tam na niewiarygodne promocje.